Historia wyłączników SACE w ABB

Firma SACE (Societŕ Anonima Costruzioni Elettromeccanichema) została założona w 1934 roku w Bergamo. Przez lata nazwa miejscowości, w której znajdowały się zakłady była synonimem wyłącznika mocy. Certyfikowane do stosowania w górnictwie wyłączniki Bergamo nie miały praktycznie konkurencji i wyznaczały poziom, do którego musieli równać inni dostawcy.

Historia typowych wyłączników SACE zaczęła się w 1952 r. od wyłącznika Isol. Wdrożony do produkcji seryjnej w 1956 roku, był oferowany w sześciu wersjach, w zakresie do 800 A. Następcami tej wyjątkowo udanej konstrukcji były wyłączniki Fusol i Otomax.

W 1970 SACE stało się częścią grupy Brown Boveri. Trzy kolejne konstrukcje wyłączników Novomax, Modul i Limitor trafiły na rynek jako SACE BB. Produkcja trwała do roku 1987, tj. do momentu połączenia Brown Boveri ze szwedzkim koncernem ASEA. Efektem fuzji było powstanie doskonale znanej na rynku firmy ABB.

Pod marką ABB wprowadzono na rynek nowe wyłączniki, doskonale rozpoznawalne Megamax, Izomax, Emax i Tmax. Kolejne wersje tych wyłączników są z powodzeniem eksploatowane i doskonale znane na rynku do dziś.

Aktualna oferta ABB obejmuje wyłączniki kompaktowe Tmax oraz powietrzne Emax 2.

Do linii wyłączników kompaktowych Tmax należą modele przeznaczone do różnych aplikacji: od 320 A do 3200 A. Wszystkie wyłączniki, zarówno trzy-, jak i czterobiegunowe, są dostępne w wersji stacjonarnej; rozmiary T4 i T5 — w wersji wtykowej — a rozmiary T4, T5, T6 i T7 również w wersji wysuwnej.

Zakres prądów do 6300 A pokrywa seria niskonapięciowych wyłączników powietrznych Emax 2. Zostały one zaprojektowane w celu zapewnienia większej wydajności. Są to jedyne wyłączniki, które chronią obwody elektryczne i jednocześnie ograniczają zużycie energii w oparciu o potrzeby użytkownika, umożliwiając znaczną redukcję strat energii.

W oferowanych urządzeniach ostatecznie zrezygnowano ze stosowania konwencjonalnych zabezpieczeń termomagnetycznych. Nowoczesne rozwiązania elektroniczne na bazie mikroprocesorów zwiększają znacząco możliwości stosowania tych urządzeń i stanowią o ich uniwersalności.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybrane serie styczników, przekaźników termicznych i elektronicznych produkcji ABB – wycofane z oferty

Drodzy Klienci, informujemy, że od 1 października 2022 roku z oferty zostaną wycofane niektóre serie styczników, przekaźników termicznych i elektronicznych...

Zamknij