Strona główna » Aktualności » ODL-721 – flagowy, laserowy moduł tylnoprojekcyjny serii ODL

ODL-721 – flagowy, laserowy moduł tylnoprojekcyjny serii ODL

Dlaczego ściany tylnoprojekcyjne potrzebują projekcji laserowej

Projekcja DLP™ z użyciem lasera RGB została z powodzeniem wprowadzona na wiele rynków, między innymi kinowy, gdzie jakość uzyskiwanych obrazów przerosła oczekiwania zarówno twórców, jak i widzów. Teraz Barco wprowadza technologię laserową do tylnoprojekcyjnej profesjonalnej wizualizacji wielkoformatowej. W odróżnieniu od konkurencji moduły tylnoprojekcyjne ODL wykorzystują czystą technologię laserową opartą na oddzielnych laserach dla każdego koloru RGB a nie mieszaną technologię laserowo-fosforową, gdzie jedynie kolor niebieski jest wytwarzany bezpośrednio przez laser a pozostałe kolory wytwarzane są metodą emisji warstwy fosforowej naświetlanej niebieskim laserem. Czysta technologia laserowa RGB ma wiele zalet w stosunku do technologii laserowo-fosforowej:

  • dużo większą żywotność pracy w trybie 24/7 (do takiego trybu pracy technologia laserowo-fosforowa nie jest przystosowana)
  • dużo większą niezawodność (w technologii laserowej RGB nie stosuję się koła fosforowego, które jest potrzebne w technologii laserowo-fosforowej i jest mechanicznym elementem ulegającym zużyciu),
  • wyższą jakość wyświetlanego obrazu przez brak separacji kolorów (efekt ten występuje przy stosowaniu koła fosforowego),
  • dużo większą jednorodność kolorów i jasność w czasie w przypadku ścian graficznych złożonych z wielu modułów (lasery RGB starzeją się bardzo podobnie, w odróżnieniu od kół fosforowych, które często już od samego początku różnią się kolorystyką).

Jasność

Samo słowo laser sprawia, że zaczynamy myśleć o znacznie większej jasności. W istocie moduły tylnoprojekcyjne z układami oświetlającymi wyposażonymi w lasery RGB są znacznie jaśniejsze od modułów z diodowymi układami oświetlającymi LED. Dla przykładu moduły ODL z laserami RGB są dwa razy jaśniejsze od odpowiadających im modułów OL, gdzie źródłem światła są diody LED. Wysoka jasność to znacznie więcej niż zachwyt obserwatora, wpływa ona przed wszystkim na polepszenie ergonomii pracy operatorów, umożliwiając silniejsze oświetlenie, Światłem dziennym lub sztucznym całego pomieszczenia, w którym zainstalowana jest ściana graficzna. Wyższa jasność pozwala także uzyskać dużo wyższą ostrość obrazów przy projekcji stereoskopowej 3D.

ODL-721

Jakość obrazu

Ostrość, precyzyjne odwzorowanie kolorów oraz wysoki kontrast – to najistotniejsze parametry, które definiują jakość obrazu. Laser RGB wyznacza nowe standardy dla każdego z tych parametrów. Kontrast jest znacznie wyższy w porównaniu ze ścianami graficznymi wyposażonymi w diodowe układy oświetlające LED. Wysycenie kolorów oraz przestrzeń barw jest znacznie wyższa niż w jakiejkolwiek innej technologii. W porównaniu z technologią laserowo-fosforową nie występuje efekt separacji kolorów. Te wszystkie zalety sprawiają, że postrzeganie całego obrazu ale i jego nawet najdrobniejszych detali obrazu jest dużo lepsze, a tym samym komfort pracy dużo wyższy.

Czas pracy

Zastosowanie w układach oświetlających projektorów DLP™ technologii LED było olbrzymim krokiem naprzód w porównaniu z projektorami wykorzystującymi klasyczną technologię lampową. Najnowsza technologia lasera RGB oferuje jeszcze więcej. Z czasem pracy przekraczającym 100 000 godzin (to oznacza ponad 11 lat pracy w trybie 24/7), laser RGB jest obecnie najtrwalszym źródłem światła na rynku. Tak długi czas pracy oznacza mniej czynności serwisowych, mniej materiałów eksploatacyjnych, czyli niższe koszty utrzymania.

Niezawodność i trwałość

Moduły serii ODL są wyjątkowo niezawodne. Ich konstrukcja została tak zaprojektowana, aby zapewnić wysoką trwałość oraz redundancję wszystkich istotnych komponentów. , Redundantne są więc nie tylko wejścia sygnału, ale również lasery – stanowiące źródła światła oraz opcjonalnie zasilacze. Redundantne zasilacze oferują r możliwość zewnętrznej instalacji, poza samym modułem np. w innym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie zapewnia ich prostą wymianę, możliwą do przeprowadzenia nawet przez samego użytkownika końcowego, który przeszedł wcześniejsze przeszkolenie. Wysoką trwałość ściany graficznej złożonej z wielu modułów zapewnia Barco SenseX – system automatycznej kalibracji jednorodności jasności i kolorystyki.

Produkt ECO

Moduły ODL mają o 25% niższy pobór mocy, w porównaniu z modułami wykorzystującymi technologię LED. Oferują przy tym dwa razy wyższą jasność. Dzięki temu osiągana przez nie efektywność świetlna – ilość Lumenów uzyskanych z jednego Watta – jest prawie trzy razy wyższa. Moduły ODL mają zatem mniejsze koszty eksploatacji i są przyjazne dla środowiska. Technologia laserowa RGB zapewnia również dużo niższy wydatek cieplny, pozwalający na zastosowanie cichszych wentylatorów wewnątrz modułów co przekłada się bezpośrednio na mniejsze wymagania w zakresie klimatyzacji dla przestrzeni technicznej przewidzianej za ścianą graficzną. Poziom szumów generowanych przez moduł tylnoprojekcyjny nie przekracza 40dB.

 

Pobieranie


Flagship laser ODL­721 – ulotka pdf w języku angielskim




Więcej w Aktualności, Barco
EPLAN Data Portal: rozległe udoskonalenia

Od dnia 22 kwietnia 2016 roku, poza zmienionymi i uaktualnionymi danymi, mamy przyjemność przedstawić jedenastu nowych partnerów: Katalogi nowych producentów...

Zamknij