Strona główna » PROGEA oprogramowanie HMS/SCADA

PROGEA oprogramowanie HMS/SCADA

Monitoring przez Internet na ekranach urządzeń mobilnych
(smartfon, tablet, …)

Oprogramowanie SCADA Movicon firmy Progea zostało zaprojektowane z uwzględnieniem wymagań nowoczesnych struktur aplikacji przemysłowych, oferując dzięki temu zaawansowaną architekturę oraz łatwość prowadzenia prac programistycznych z jednoczesną elastycznością doboru wymaganych funkcjonalności. Dzięki takim cechom środowiska Movicon, koszty wdrożenia i rozbudowy aplikacji są minimalizowane, ponieważ do realizacji różnych zadań kontroli, sterowania i archiwizacji danych produkcyjnych potrzebny jest tylko jeden system SCADA.

Movicon oferuje narzędzia pozwalające na szybkie tworzenie zaawansowanych aplikacji SCADA, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii umożliwiają wymianę danych ze standardowymi urządzeniami automatyki oraz z oprogramowaniem biznesowym. Dzięki zastosowaniu technologii WWW, synoptyki aplikacji SCADA mogą być swobodnie wyświetlane i obsługiwane z poziomu urządzeń mobilnych.

 

Ponad 80 000 instalacji oprogramowania Movicon w różnych dziedzinach automatyki przemysłowej jest dowodem wysokiej jakości i uniwersalności oferowanego rozwiązania.

Obszary zastosowań środowiska Movicon

Telemetria
System Movicon jest nowoczesnym rozwiązaniem informatycznym dla systemów telemetrii, prezentującym dane z rozproszonych obiektów w formie animowanej synoptyki, wykresów bieżących i archiwalnych, zestawień zdarzeń alarmowych i raportów. Monitoring on-line z wykorzystaniem Internetu i urządzeń mobilnych jest wygodną i efektywną metodą wglądu dla osób decyzyjnych, w każdej chwili i z dowolnego miejsca. Zdalna diagnostyka i raportowanie redukuje koszty serwisowe i pozwala zapobiegać poważnym awariom przed ich wystąpieniem.

Automatyka
Każdy z systemów automatyki potrzebuje elastycznego rozwiązania dla zarządzania interfejsami użytkowników. Od prostych rozwiązań HMI po najbardziej skomplikowane rozwiązania SCADA, Movicon oferuje uniwersalną platformę spełniającą oczekiwania każdej dziedziny przemysłu.

Monitorowanie wydajności produkcji
Rozwiązanie oferowane przez Progea pozwala użyć poszczególnych produktów integrujących się z aplikacjami nadzoru i kontroli produkcji w celu pozyskania informacji z każdego poziomu procesu produkcyjnego. Oprogramowanie pozwala na agregację i rejestrację danych w relacyjnych bazach danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyliczanie wskaźników produkcji(KPI, OEE, czasy przestoju) staje się proste i efektywne.

Nadzór nad procesami produkcyjnymi
Oprogramowanie Movicon jest wykorzystywane do budowy aplikacji SCADA w każdej dziedzinie przemysłu. Spełnia między innymi wymagania dla przemysłu spożywczego, chemicznego i farmaceutycznego. Praktycznie dowolne instalacje przemysłowe mogą być monitorowane za pomocą oprogramowania Movicon o skalowalnej, wydajnej i bezpiecznej architekturze.

Energetyka i ochrona środowiska
Movicon oferuje efektywne rozwiązania dla sektora energetycznego dzięki specyfikowanym funkcjom i protokołom komunikacyjnym (np. IEC870). Movicon może być wykorzystywany w zarówno w aplikacjach dla energetyki konwencjonalnej jak również w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, monitoringu sieci i podstacji energetycznych, systemach zarządzania i oszczędzania energii.

Automatyka budynkowa
Movicon oferuje rozwiązania przystosowane dla zagadnień automatyki budynkowej dzięki specjalistycznym protokołom wymiany danych(Konnex, LON, BacNet) oraz funkcjom ułatwiającym budowę aplikacji zarządzania technologicznego, monitorowania mediów, a także ochrony mienia.

Architektura środowiska Movicon

Zintegrowana architektura
Oprogramowanie Movicon firmy Progea bazuje na zunifikowanej architekturze umożliwiającej współpracę między jego poszczególnymi składnikami. Dzięki temu możliwa jest maksymalna integracja komponentów o różnych funkcjach przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów rozwoju i utrzymania aplikacji.

Skalowalność
Jedna platforma inżynierska umożliwia pracę w systemach operacyjnych Windows XP, Windows 7(32/64b) oraz Windows CE. Dzięki temu możliwa jest budowa aplikacji począwszy od prostych interfejsów HMI po rozbudowane systemy nadzoru i sterowania obejmujące całe przedsiębiorstwa.

Otwartość
Aplikacje budowane przy użyciu oprogramowania Movicon charakteryzują się maksymalną otwartością dzięki użyciu standardu XML. Dane mogą być przekazywane do innych aplikacji za pomocą technologii OPC. Zaawansowana współpraca z relacyjnymi bazami danych (archiwizacja/odczyt danych) pozwala na integrację z oprogramowaniem i komponentami firm trzecich.

Bezpieczeństwo
Oprogramowanie Movicon zapewnia maksymalne bezpieczeństwo danych dzięki 128 bitowym algorytmom kodowania. Ponadto dostępne są standardowe systemy zabezpieczeń zintegrowane z ochroną systemów operacyjnych Windows, wielopoziomowy systemem definicji użytkowników, haseł i uprawnień, redundancja w trybie Hot Backup, zapis historii zdarzeń i mechanizmy przeprowadzania audytów bezpieczeństwa.

Standardy
Wykorzystanie sprawdzonych technologii zapewnia bezpieczeństwo i powodzenie inwestycji w oprogramowanie Movicon. Zintegrowane technologie XML, ODBC, OPC, VBA, SOAP, TCP-IP, SQL ułatwiają prace inżynierskie i zapewniają łatwy dostęp i transmisję danych.

Wydajność
Szybka i wydajna architektura oprogramowania Movicon zapewnia ciągłą pracę aplikacji, maksymalną wydajność w komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi, zarządzaniu danymi i wizualizacji.

Komunikacja
Dzięki bogatej bibliotece protokołów komunikacyjnych oprogramowanie Movicon zapewnia maksymalne możliwości wymiany danych z urządzeniami zewnętrznymi. Zastosowanie technologii OPC Client/Server oraz współpraca z relacyjnymi bazami danych rozszerzają bogate możliwości wymiany danych.

Sieci komunikacyjne
Zaawansowane zarządzanie sieciami komunikacyjnymi pozwala na odpowiednią konfigurację i adaptację oprogramowania do wymogów bezpieczeństwa sieci biznesowych oraz na integrację z publicznymi lub prywatnymi sieciami LAN/WAN.

Technologia mobilne i WWW
Oprogramowanie Movicon zawiera wbudowane mechanizmy udostępniania wizualizacji w technologii WWW. W roli serwerów mogą być wykorzystane komputery z systemami operacyjnymi Windows 7 jak również Windows CE. Wykorzystanie technologii XML i SVG pozwala wyświetlać synoptyki w standardowych przeglądarkach WWW oraz na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety.

Analiza danych
Wbudowane mechanizmy raportowe i analityczne dają możliwość łatwego tworzenia raportów i zestawienia danych w postaci tabelarycznej oraz różnego rodzaju wykresów. Wykresy danych archiwalnych pozwalają podgląd informacji zgromadzonych w relacyjnych bazach danych.

Środowisko pracy
Aby zminimalizować czas potrzebny na budowę aplikacji SCADA, Movicon zawiera wygodne w użyciu środowisko graficzne z szeregiem narzędzi, symboli graficznych i opcji konfiguracyjnych. Dla bardziej wymagających aplikacji przygotowany został edytor skryptów, który umożliwia pisanie własnych funkcji programowych w językach Visual Basic for Applications, Visual Basic .NET lub w języku instrukcji IL w przypadku implementacji logiki sterującej.


Więcej informacji:

 


O firmie Progea

Przeczytaj poprzedni wpis:
HIRSCHMANN osprzęt sieciowy

Niemiecka firma Hirschmann, znana od początku swojej działalności z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie złączy dla potrzeb przemysłu, od lat specjalizuje...

Zamknij