ETHERNET zamiast fieldbus – Opel optuje za ETHERNETEM

Po raz pierwszy do sterowania produkcją zastosowano światłowody i produkty Ethernetowe firmy Hirshmann, oznaczone symobolem . Przy produkcji nadwozia nowego modelu, rozproszone sterowniki automatów spawających połączone są za pomocą współdzielonych systemów szkieletowych.

Pierwsze linie produkcyjne nadwozi Corsy, z około 1000 robotów w 40 gniazdach spawalniczych, rozpoczęły działanie przed rokiem w Eisenach i Saragossie i od tego czasu pracują na trzy zmiany. Sieć lokalna (LAN) takiego gniazda, składa się z 10 do 40 portów, wszystkie pod scentralizowaną kontrolą komputera.

Po raz pierwszy w takim zastosowaniu zastosowano Ethernet, zamiast jak poprzednio Profibus FMS. Dla inżynierów Opla, oferta firmy Hirschmann stanowiła logiczną odpowiedź na wszelkie wymagania odnośnie połączenia w sieć sterowników spawalniczych. Od czasu rozruchu około rok temu, system Ethernet 10 Mbit/s, udowodnił swą wartość w 40 gniazdach spawalniczych w Saragossie i w Eisenach. W rezultacie, linie produkcyjne oparte na tym samym rozwiązaniu będą instalowane w Rüsselsheim, Ellesmere Port i Kaiserslautern.

Zadowolony główny konstruktor Dieter Klein mówi: “W naszych zastosowaniach, niezawodność składników sieci LAN, ma daleko większy priorytet, niż ilość możliwych funkcji. Zważywszy na to, dokonaliśmy doskonałego wyboru: nasza spawalnicza sieć lokalna (LAN) dotychczas doznała bardzo niewielu zakłóceń i dzięki zautomatyzowanej rekonfiguracji następującej po wymianie, zakłócenia te były ekstremalnie krótkotrwałe.”

Obecnie Ethernet nie wymaga większych inwestycji niż Profibus, w Oplu są o tym przekonani i wierzą, ze przedstawia on jedyne naprawdę przełomowe i przyszłościowe rozwiązanie. Jak mówi Dieter Klein: “Dla scentralizowanego administrowania i archiwizacji danych przetwarzanych planujemy w przyszłości dołączyć poziomy sterowania produkcją do sieci przedsiębiorstwa. Z Ethernetem utworzenie takiej ogólnej sieci jest możliwe.”

W Oplu wybór Ethernet-u dla systemu automatyzacji w przedsiębiorstwie został dokonany. Decyzją korporacji jest: “Gdzie tylko to możliwe, nowe linie produkcyjne będą łączone poprzez Ethernet”. W przypadku idealnym, Ethernet dostarczy bezpośrednią komunikację w dół, do poziomu produkcji, z wyższego poziomu sieci przedsiębiorstwa.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ethernet w oczyszczalniach ścieków

Ethernet w dwóch oczyszczalniach (ARA) Otwarte, niezastrzeżone i uniwersalne systemy stają się coraz ważniejsze w inżynierii automatyki przemysłowej. Uniwersalne cechy...

Zamknij