Strona główna » Aktualności » Relacja z konferencji „Oświetlenie Drogowe – sposoby zarządzania systemami oświetlenia”

Relacja z konferencji „Oświetlenie Drogowe – sposoby zarządzania systemami oświetlenia”

W dniach 26-27 kwietnia br. odbyła się w Toruniu XI Konferencja „Oświetlenie Drogowe – sposoby zarządzania systemami oświetlenia” organizowana przez PTPiREE, a poświęcona aspektom: zarządzania oświetleniem ulicznym, finansowania nowych inwestycji, możliwościom wykorzystania różnych źródeł oświetlenia oraz sposobom redukcji kosztów ponoszonych na energię. Firma AB-MICRO miała zaszczyt być jednym ze sponsorów tego wydarzenia.

Nasze stoisko wyróżniało się spośród pozostałych firm biorących udział w konferencji dzięki wykorzystaniu wielkoformatowej ściany graficznej LCD OBLX firmy BARCO (w konfiguracji ekranu 2481 mm szerokości i 2392 mm wysokości) do multimedialnej prezentacji graficznej oferty firmy. AB-MICRO jest Generalnym Dystrybutorem takich rozwiązań, jak również wielkoformatowych ścian diodowych LED oraz modułowych DLP z nowoczesnym układem oświetlającym LED lub najnowszym laserowym RGB. Więcej informacji o systemach BARCO.

Zestaw monitorów OBLX zapewnił perfekcyjną, wielowątkową prezentację, z pokazem ON-LINE, możliwości sterowania i zarządzania aplikacją oświetlenia drogowego w mieście Serock. Miasto na jednym obwodzie oświetleniowym 20kVA zaoszczędziło w ciągu prawie 12 miesięcy 25 459 kWh energii, co przelicza się na 24.186 T redukcji emisji CO2. Średnia oszczędność energii wyniosła 37,1%.

System ten otrzymał wyróżnienie w konkursie na „Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2015 r./Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2015 r.” przeprowadzonym przez Komisję konkursową targów ŚWIATŁO wraz z Polskim Związkiem Przemysłu Oświetleniowego.


Uzyskane oszczędności energii oraz redukcję emisji CO2 w Serocku można monitorować online
– pomiary od 15 sierpnia 2015 roku

Swoimi doświadczeniami ze zrealizowanych pomiarów parametrów elektrycznych opraw i instalacji oświetleniowych wzbogacił prelekcję firmową dr inż. Marek Kurkowski – pracownik Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej. Wydział ten aspiruje do grona jednostek naukowych zajmujących się Techniką Świetlną (również w zakresie oświetlenia drogowego i przemysłowego). Dr Kurkowski zwrócił szczególną uwagę na koszty energii biernej pojemnościowej, mierzonej w obwodach elektrycznych opraw LED. Na podstawie omawianych przykładów pomiarów parametrów eksploatowanych instalacji pokazał, że w dużych obiektach, a takimi są także obwody oświetlenia drogowego, koszty te mogą być znaczące. Wspomniał także o dużych instalacjach oświetleniowych, w których po modernizacji oświetlenia na oprawy LED koszty energii elektrycznej są wyższe niż przed modernizacją.

Wnioski są oczywiste i potwierdzone w praktyce – oświetlenie LED wcale nie musi oznaczać mniejszych kosztów energii elektrycznej, a co za tym idzie redukcji emisji CO2.

XI Konferencja „Oświetlenie Drogowe – sposoby zarządzania systemami oświetlenia”

Kolejną kwestią, którą poruszył w swojej prezentacji dr Kurkowski jest bardzo duża deklarowana trwałość źródła światła, jakim jest LED. Oczywiście samo źródło może wytrzymać 50000 h (w warunkach laboratoryjnych), ale w warunkach rzeczywistych już niekoniecznie (podobnie jak zastosowany zasilacz). Mając na uwadze fakt, że użyte tu układy elektroniczne (diody LED oraz zasilacze) są eksploatowane w oprawach drogowych w trudnych warunkach letnich, jak i zimowych (dobowa fluktuacja temperatury – praca w różnych warunkach termicznych) cyklicznie się powtarzających, znacząco skraca to ich trwałość. Temperatura ma tu również wpływ na osiągane wartości skuteczności świetlnej, która maleje wraz ze wzrostem temperatury.

XI Konferencja „Oświetlenie Drogowe – sposoby zarządzania systemami oświetlenia”

Niestety na Konferencji pojawiły się wykłady, których narracji w żaden sposób nie można zaakceptować, a które tworzą fałszywy obraz rzeczywistości LED’owej. Należy pamiętać, że jakość kosztuje i przeważnie to co jest tanie – a cena jest ważna dla inwestora publicznego – nie wytrzymuje próby czasu. Takiej próby nie wytrzymała testowana aplikacja LED na ulicy Żelaznej w Warszawie, którą jako przykład sukcesu podano podczas jednej z prelekcji. Testowano nowoczesne oprawy LED znanego producenta, ale po testach, które wypadły poprawnie z jakiegoś powodu docelowo zostały zainstalowane lampy wyładowcze metalohalogenkowe!

W ocenie doświadczonych inżynierów twierdzenie, iż oprawa LED o mocy całkowitej 78W i strumieniu świetlnym 7811 lm (około 100 lumenów z Wata) umieszczona na słupie o wysokości 11m i z odległością 29,8 m pomiędzy latarniami, daje NADŚWIETLENIE!!! jest nieporozumieniem! Dla porównania – źródła wysokoprężne nowej generacji Lucalox firmy GE Lighting także charakteryzują się długą żywotnością – do 45 tys. godzin i większą ilością do 146 lumenów z Wata, niż źródła LED.

Zainstalowane w omawianym przykładzie lampy wyładowcze metalohalogenkowe mogą z powodzeniem być wyposażone w grupowy układ redukcji mocy realizowany za pomocą urządzenia ILUEST firmy SALICRU redukujący wartość strumienia w godzinach późnonocnych.

Wykład dr Marka Kurkowskiego z Politechniki Częstochowskiej
wygłoszony podczas konferencjiWięcej w Aktualności, Salicru
Wyłączniki kompaktowe niskiego napięcia GuardEon*

Inteligentny, Niezawodny i Bezpieczny GuardEon* pozwala osiągnąć nowy poziom inteligentnych, niezawodnych i bezpiecznych rozwiązań, dzięki którym świat pracuje bez przerw...

Zamknij