Strona główna » Aktualności » LED – czarno to widzę!

LED – czarno to widzę!

Jeżeli planujecie Państwo modernizację oświetlenia lub oszczędzanie wydatków na oświetlenie, a co za tym idzie redukcję emisji CO2 na Waszym terenie to prosimy o chwilę uwagi. Pomożemy Państwu wybrać najlepszy sposób na obniżenie kosztów energii elektrycznej w Państwa gminie. Wybór i decyzja będzie oczywiście należała do Państwa.

Nowoczesne nie zawsze oznacza lepsze.

Przykłady z życia wzięte to: renesans płyt winylowych i analogowych nagrań muzycznych, czy lamp wypierających tranzystory na końcówkach mocy w wysokiej jakości sprzęcie audio.

A miało być lepiej, jaśniej i taniej, a będzie ciemno i drogo.

 

Warszawa

Źródła wysokoprężne wyparły LEDy!

Na nowym odcinku (w budowie) al. Józefa Piłsudskiego w Zielonce k. Warszawy pojawiły się latarnie ze źródłami wysokoprężnymi. Trochę może dziwić ten fakt, gdyż na tej ulicy od lat instalowane są oprawy LEDowe. Jak widać inwestor nie zdecydował się na kontynuację tego rozwiązania.

Widocznie miał powody. Ciekawe jakie?

Stara instalacja LED Nowa, jeszcze nie oddana, SODA HP

Al. Józefa Piłsudskiego Zielonka k. Warszawy marzec 2017 rok.

P1080972 z napisami
Prezentacja1 eg

Poniżej ul. Żelazna w Warszawie

 • 2013-2014 test opraw LED

 • Słup 11m

 • Odległość pomiędzy słupami 30m

 • Całkowita moc oprawy LED 78W

 • Pomiary wykazały nadświetlenie

 • Rekomendacja – redukcja mocy

P1080975

Skoro było tak dobrze to czemu zamiast LED jest metalohalogen?

 
 

Kraków

Porównanie obszaru świecenia lamp LED i sodowych na jednej ulicy.

Źródło: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,18590025,przesadzili-z-oszczednosciami-led-y-dobre-ale-nie-wszystkie.html

Kraków

Gdańsk – lekka mgłaGdańsk


Podstawowe zasady funkcjonowania infrastruktury oświetleniowej.

 1. Moc opraw oświetleniowych powinna być przewymiarowana z uwagi na starzenie się źródeł światła. Wszystkie źródła tracą swoją sprawność świetlną z upływem czasu, dotyczy to także źródeł LED. Stosując mocniejsze (przewymiarowane) źródła rachunki za prąd wcale nie muszą wzrosnąć. Grupowa regulacja mocy umożliwia w początkowym okresie eksploatacji nowych żarówek obniżenie mocy obwodu do poziomu akceptowalnego, a w dalszym okresie eksploatacyjnym pozwala na stopniowe ograniczanie tej redukcji mamy pełną kontrolę nad jakością oświetlenia i poniesionymi wydatkami. Zastosowane zbyt słabe źródła światła uniemożliwią zmiany w przyszłości. Jedyny sposób na poprawę oświetlenia to wymiana całych opraw na mocniejsze, co oczywiście oznacza dodatkowe koszty. Należy pamiętać, że przy wymianie żarówek wysokoprężnych (soda HP i metalohalogenek) należy także wymienić stateczniki (balasty) na właściwe mocowo dla konkretnej żarówki. Zastosowanie żarówki o innej mocy bez wymiany statecznika spowoduje uszkodzenie żarówki lub statecznika.
 1. Oświetlenie uliczne jest tak zaprojektowane, aby oświetlało zarówno drogę jak i pobocze.  Jest to bardzo istotny element bezpieczeństwa na drogach. Dobrze oświetlone pobocze pozwala kierowcy w porę zauważyć potencjalne niebezpieczeństwo. Nie ma nic gorszego niż nagle pojawiający się z ciemności pieszy, rowerzysta czy zwierzak.Prawidłowe oświetlenie zapewniają oprawy oświetleniowe ze źródłem rozproszonym (świecące jak zwykła żarówka dookoła szklanej bańki). Takich wymogów nie spełniają oprawy LED, ponieważ jest to światło kierunkowe (świeci jak latarka). Oświetlenie LED jest bardzo przydatne w motoryzacji, gdyż możemy w prosty sposób kształtować kierunek świecenia reflektorów samochodowych. Jednak latarnia uliczna, drogowa czy parkowa ma przypisane całkowicie inne funkcje. Nikt nie wyobraża sobie samochodu powieszonego na słupie do oświetlania drogi, o poboczu nie mówiąc.
 1. Barwa światła jest istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pojawiające się problemy zmuszają do dokonywania wyboru.Światło o barwie żółtej (soda HP), powszechnie stosowane na naszych drogach, jest korzystne w trudnych warunkach pogodowych (typowych dla naszego położenia geograficznego). Jest jednak niewłaściwe do celów dekoracyjnych, tu przewagę mają oprawy LED, halogenowe czy metalohalogenkowe! W okresie zimowym, podczas opadów i zalegania śniegu na drogach i poboczach, światło o barwie zbliżonej do światła dziennego może powodować olśnienia i szybkie zmęczenie wzroku. Sytuację taką można porównać do jazdy w słoneczny dzień na nartach bez okularów słonecznych. Podczas mgły lepiej sprawdzają się lampy sodowe z uwagi na temperaturę barwową. W motoryzacji stosowano żółte żarówki do świateł przeciwmgielnych i one się sprawdzały w trudnych warunkach atmosferycznych. Obecnie stosowane światło białe tworzy ścianę, a wysoka moc źródła światła wcale nie pomaga w bezpiecznym prowadzeniu samochodu.
 1. Energooszczędność i ekonomia. Definicja energooszczędności jest wyjątkowo prosta. Urządzenie jest energooszczędne wtedy, gdy przy takich samych parametrach eksploatacyjnych pobiera mniej energii od innego urządzenia tego samego zastosowania. W oświetleniu oznacza to, że jeżeli oprawa X, przy identycznej wydajności świetlnej, pobiera mniej energii od oprawy Y, to oprawa X jest energooszczędna.

Dlatego najważniejszym kryterium oceny energooszczędności oprawy oświetleniowej jest parametr zwany wydajnością świetlną:

Lumen / Wat

W dowolnej interpretacji ten parametr oznacza ile pieniędzy (Wat) zapłacimy za konkretną ilość światła (lumen).

Lumen jest to jednostka strumienia świetlnego w układzie SI i jest identyczny dla wszystkich źródeł światła. Nie ma lumenów lepszych lub gorszych niezależnie czy jest to świeca, żarówka, soda HP, halogen, świetlówka, metalohalogen czy LED.

Przy takiej wydajności świetlnej to lampa sodowa jest o 23% bardziej energooszczędna od lampy LED.

oprawy

Oczywiście źródła LED mają różną wydajność świetlną (lm / Wat) zależnie od temperatury barwowej i jakości wykonania diod.

Można mieć pewne obawy, czy za pieniądze z budżetu gminy otrzymacie Państwo latarnie z najwyższej półki, bo takie kosztują do 7000 PLN za sztukę.

W oprawach LED bardzo ważne jest odprowadzenie wysokiej temperatury jaka powstaje na złączu diody. Im większa moc tym więcej ciepła jest do odprowadzenia z oprawy.

Jeżeli dioda zostanie przegrzana, to ulegnie zniszczeniu. Oczywiście dobrej jakości oprawy kontrolują tę temperaturę i po przekroczeniu zadanej wartości wyłączają lampę. Taka sytuacja nie występuje w oprawach wysokoprężnych z elektromagnetycznymi statecznikami. Temperatura nie stanowi problemu w tych oprawach.

Ponieważ temperatura z oprawy LED jest odprowadzana przez jej górną część to zachowanie tej części oprawy w należytej czystości jest bardzo wskazane. Znane są specjalne powłoki lakiernicze (samoczyszczące) stosowane w nadmorskich latarniach, ale to znowu podnosi cenę i ogranicza odprowadzenie ciepła.

Ptaki uwielbiają siadać na latarniach i taka powłoka zabezpiecza oprawę przed ptasim zanieczyszczaniem.

 

Techniczne uwarunkowania.

1. Osprzęt

Statecznik elektromagnetyczny                                         Zasilacz LED
osprzet

Podstawową zasadą jest: im mniej elektroniki umieszczonej na wysokim słupie w ekstremalnych warunkach klimatycznych, tym lepiej dla danej oprawy.

Kuriozalnie należy, wbrew przepisom unijnym, stosować elektromagnetyczne stateczniki(balasty) do lamp wysokoprężnych, a powody są następujące :

 • zbudowane są w 95% z żelaza i miedzi.
 • rzadko się psują
 • są odporne na skoki temperatury w okresie zimowym (-20 do +25°C w ciągu jednej doby)
 • posiadają możliwość grupowej redukcji mocy (redukcja kosztów)
 • nie występuje w nich moc bierna pojemnościowa (kary finansowe)
 • kompensacja mocy biernej indukcyjnej na poziomie każdej oprawy , (kondensator – koszt ok 10 PLN brutto).
 • prosty recykling
 • niska cena.

2. Sterowanie

W tym punkcie, praktycznie, mamy do wyboru dwa systemy:

 • Sterowanie grupowe
 • Sterowanie indywidualne

Przewaga sterowania grupowego jest bezsporna w naszym położeniu geograficznym, a podstawowe argumenty są następujące:

 • Nie trzeba rujnować istniejącej infrastruktury oświetleniowej
 • Szybki montaż
 • Łatwy serwis
 • Bypass (obejście reduktora w przypadku awarii) automatyczny lub ręczny
 • Układy elektroniczne wrażliwe na ekstremalne temperatury pracują w komfortowych warunkach termicznych (szafka sterownicza z podgrzewaniem)

Niewyobrażalne jest stosowanie podgrzewania każdej oprawy oświetleniowej w mroźny zimowy dzień. Koszty takiej operacji byłyby niebotyczne.

Lampa LED to podobno 50000 godzin pracy, ale zasilacz do niej 24 miesiące gwarancji.

zasilacz LED

Źródła: https://www.luxmarket.pl/szukanie?s=Statecznik+MHI%2FHSI, http://sklep.neonica.pl/zasilacz-led-mean-well-150w-wodoodporny-ip67.html

Sterowanie należy stosować adekwatne do aplikacji. Wysyłanie SMS-ów przez każdą latarnię to szczyt ekstremalnej rozrzutności. Sterowanie oświetleniem przez Internet to pewnego rodzaju hazard wymagający obsługi lub bardzo drogiego oczujnikowania, które także jest zawodne.

Zadaniem oświetlenia jest świecenie, a nie analiza ruchu, pogody czy innych czynników. Im bardziej skomplikowany system sterowania, tym większa jego podatność na awarię czy desynchronizację, a koszty konserwacji rosną lawinowo.

Oprawy LED i wysokoprężne (soda i metalohalogen)
z balastami elektronicznymi
NIE NADAJĄ SIĘ DO GRUPOWEJ REDUKCJI MOCY!

Oprawami LED można sterować tylko indywidualnie, stosując dodatkową elektronikę w każdej oprawie (kolejne źródło potencjalnej awarii i dodatkowy koszt).

Następnym, bardzo niekorzystnym, zjawiskiem jest znaczne pogorszenie się parametrów elektrycznych ( cos fi ) przy próbie redukcji mocy w lampach LED.

Takie sterowanie wymaga dodatkowego okablowania, czyli ciągnięcia kolejnych przewodów pomiędzy latarniami.

Sposobem na poradzenie sobie z takimi dylematami jest zastosowanie systemu, który sprawdził się w gminie Serock. System w ciągu roku zaoszczędził 26570 kWh i osiągnął redukcję emisji CO2 na poziomie 25T.

Serock

POMIARY ON-LINE

Pomiary zaoszczędzonej energii w jednym obwodzie oświetleniowym o mocy 20 kVA od 15 sierpnia 2015 r. Procentowa wartość oszczędności jest średnią wielkością za cały okres eksploatacji i wyświetlana jest, gdy lampy są włączone. Kiedy obwód oświetleniowy jest załączony, to przekazywana jest chwilowa procentowa oszczędność na każdej fazie. Układ od momentu załączenia pracuje na stabilizacji, na zdalnym poziomie i około godziny 21:10 przełącza się w tryb oszczędzania.


Uzyskane oszczędności energii oraz redukcję emisji CO2 w Serocku można monitorować online
– pomiary od 15 sierpnia 2015 roku

Systemu nadzoru, kontroli i regulacji oświetlenia miejskiego w Serocku otrzymał tytuł Produkt Roku 2015, nadawany przez magazyn Control Engineering Polska oraz WYRÓŻNIENIE Komisji Konkursu Targów ŚWIATŁO 2016 na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2015 r.”.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na beztransformatorowe przetwornice napięcia ILUEST do sterowania grupowego.

Dziękujemy za poświęcony czas. Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli skorzystają Państwo z naszej, ciągle udoskonalanej wiedzy, dotyczącej oświetlenia ulicznego.Więcej w Aktualności, Salicru
Puchar dla rozdzielni STLmb z systemem IntelliSAW na ENERGETICSie

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, iż stacja transformatorowa typu STLmb, wyposażona w czujniki pomiaru temperatury firmy IntelliSAW, zaprezentowana przez Elektromontaż-Lublin...

Zamknij